Zato što se, za razliku od običnog ‘memorya’ ne spajaju dvije iste ili slične kartice nego se uparuju kartice s VELIKIM i/ili s malim slovima i/ili sa sličicama koje sadrže 2 pojma na isto početno slovo. Kroz takav ‘memory’ djeca uče abecedu i pritom se zabavljaju jer mogu osvojiti i dodatne bodove koristeći žetone, bonus kartice i samoglasnike. Ipak, najveća razlika leži u igri Tris ‘memory’ – vidi Igre s Memocedom.
Igranjem Memocede djeca kroz igru:
– uče nove pojmove i slova
– razvijaju maštu i koordinaciju
– razvijaju vizualne i mnemotehničke (povezuju slike i slova) vještine
– razvijaju percepciju i pažnju
Na početku djecu se upoznaje i igra se s velikim slovima i ilustracijama, kasnije se velika uparuje s malim slovima (30 kartica), a paralelno se i velika i mala slova mogu zajedno povezivati u igre s ilustracijama (30 kartica) koje sadrže 2 ilustrirana pojma na isto početno slovo i tako igrati ‘tris memory’.
Cilj je da kroz igru djeca nesvjesno nauče što veći broj slova u što kraćem roku. Kartice su obojane i sadrže 30 različitih pozadinskih boja na koje isto djeca obraćaju pozornost i koje su im u početku olakšanje od snalaženja među svim formama slova.
Kada se s djetetom igra važno je konstantno čitati slova koja dijete otvara kako bi ono upijalo i povezivalo forme slova sa zvučnom informacijom o kojem se slovu radi. Ubrzo će dijete samo početi (prvo tiho) govoriti koja su koja slova.